ПИСА 2018

Међународни програм процене ученичких постигнућа ПИСА (Programme for International Student Assessment) је у овом тренутку највеће међународно истраживање у области образовања. Реализује се у организацији ОЕЦД-а од 1997. године. Тестирања ученика организују се сваке три године (2000, 2003, 2006, 2009, 2012…), а основни циљ је да се омогући земљама учесницама да доносе стратешке одлуке у образовању на основу емпиријских података о постигнућима ученика и условима у којима се они школују.

Наша школа је одабрана да представља нашу земљу заједно са још 221 школом у Србији.

Истраживањем су обухваћени ученици који се редовно школују, а имају 15 година (у нашем случају, то су углавном ученици првог разреда средње школе). Број земаља учесница,  а тиме и број ученика обухваћених овом студијом, из циклуса у циклус све је већи. У првом ПИСА циклусу учествовале су 43 земље, углавном чланице ОЕЦД-а, док је у последњем 2006. учешће у истраживању узело око 400,000 ученика, који су представљали око 20 милиона петнаестогодишњака из 57 земаља учесница. ПИСА тестове 2009. године радиће ученици из 62 земље света, а међу њима ће и ученици из готово свих бивших југословенских република. Србија је учествовала у истраживањима 2003. и 2006. године.

Више информација можете пронаћи на адреси http://pisa.rs/ .